تبلیغات
وبلاگ دانشجویان ict جهاد دانشگاهی خوزستان - اشكال زدائی سرویس دهنده DHCP
 
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت ارتقا و اطلاع رسانی و تبادل اطلاعات و جزوات دانشگاهی دانشجویان ICT بوده و تلاشی است از دانشجویان کارشناسی ناپیوسته ICT جهاد دانشگاهی خوزستان

مدیر وبلاگ : ehsan gandomi
نظرسنجی
شما با چه شرایطی موافق با راه اندازای اطلاع رسانی از طریق اس ام اس هستید ؟
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
وبلاگ دانشجویان ict جهاد دانشگاهی خوزستان
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
دوشنبه 15 فروردین 1390 :: نویسنده : محمد مرتضوی
اشكال زدائی سرویس دهنده DHCP
هر كامپیوتر و یا دستگاه شبكه ای در شبكه های مبتنی بر پروتكل TCP/IP به منظور ارتباط با یكدیگر می بایست دارای یك آدرس IP منحصر بفرد باشند. آدرس IP سرویس دهندگان می بایست ثابت در نظر گرفته شود تا امكان دستیابی به آنها توسط سرویس گیرندگان وجود داشته باشد . بر روی سرویس گیرندگان می توان آدرس IP  را به صورت دستی تنظیم و یا  از امكانات یك سرویس دهنده خاص كه مسئولیت ارائه آدرس IP و سایر اطلاعات مرتبط با پروتكل TCP/IP را برعهده دارد ، استفاده نمود .


DHCP ( برگرفته از  Dynamic Host Configuration Protocol  ) ، سرویس دهنده ای است كه مسئولیت  ارائه خدمات فوق در شبكه را برعهده دارد. این سرویس دهنده به دلایل متعددی ممكن است نتواند خدمات خود را در اختیار سرویس گیرندگان قرار دهد  و یا به عبارت دیگر،  سرویس گیرندگان قادر به دریافت اطلاعات مربوط به تنظیمات پروتكل TCP/IP از آن نباشند .
در صورتی كه تنظیمات پروتكل TCP/IP كامپیوتر یك كاربر بگونه ای انجام شده است كه وی را ملزم به دریافت آدرس IP ( و سایر اطلاعات لازم نظیر آدرس سرویس دهنده DNS و یا آدرس gateway ) از یك سرویس دهنده DHCP می نماید ولی در عمل چنین اتفاقی نیافتد ، سرویس گیرنده فوق قادر به دریافت یك آدرس IP نخواهد بود . بدیهی است كه در چنین مواردی نمی توان این انتظار را داشت كه چنین كاربرانی بتوانند به منابع موجود بر روی یك شبكه دستیابی داشته باشند .
در ادامه به بررسی مشكلات احتمالی از دو زاویه سرویس دهنده DHCP و سرویس گیرندگان خواهیم پرداخت .

نسبت دهی آدرس نادرست 
یكی از متداولترین مسائل در ارتباط با یك سرویس دهنده DHCP ،‌ نسبت دهی آدرس های IP غیرقابل قبول است . مثلا" فرض كنید كه در سرویس دهنده DHCP یك حوزه (scope) آدرس در محدوده  IP : 192.168.0.1 تا IP : 192.168.0.50  تعریف شده باشد . با توجه به محدوده فوق ، این انتظار وجود دارد كه به تمامی سرویس گیرندگان شبكه آدرس هائی در محدوده فوق نسبت داده شود .
فرض كنید كه یكی از سرویس گیرندگان بر روی شبكه قادر به برقراری ارتباط با سرویس دهنده DHCP نباشد . برای تشخیص اشكال ایجاد شده در اولین مرحله و به منظور كسب اطلاعات لازم در خصوص وضعیت پیكربندی پروتكل TCP/IP بر روی كامپیوتر كاربر از دستور ipconfig/all استفاده می نمائیم و مشاهده می گردد كه در مقابل دریافت یك آدرس از سرویس دهنده DHCP ، به اینترفیس كارت شبكه آن آدرسی نسبت داده شده است كه با   254 . 169 شروع می گردد . احتمالا" برای شما این سوال مطرح خواهد شد كه چه اتفاقی افتاده است؟در صورتی كه به یك سرویس گیرنده بطور غیره منتظره یك آدرس IP اختصاص داده شده باشد كه با 254 . 169 شروع شده است ، این موضوع به اثبات خواهد رسید كه آدرس فوق توسط سرویس دهنده DHCP اختصاص نیافته است  و سرویس گیرنده قادر به برقراری ارتباط با سرویس دهنده DHCP نشده است . در چنین مواردی ، سرویس گیرنده خود اقدام به اختصاص یك آدرس IP با استفاده از یكی از ویژگی های ویندوز موسوم به APIPA ( برگرفته از Automatic Private IP Addressing  ) می نماید .
شكل زیر وضعیت ارتباط سرویس گیرنده با سرویس دهنده DHCP جهت دریافت آدرس IP را نشان می دهد .

عدم امكان برقراری ارتباط بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده DHCP
عدم امكان برقراری ارتباط بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده DHCP

شركت مایكروسافت ویژگی فوق را در ویندوز تعبیه نموده است تا شبكه های بسیار كوچك بتوانند خدماتی بسیار محدود را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند . مثلا" در صورتی كه قصد ایجاد یك شبكه بسیار كوچك مبتنی بر سیستم عامل ویندوز را داشته باشید ، مجبور نخواهید بود كه آدرس های IP را در صورت عدم استفاده از یك سرویس دهنده DHCP به صورت دستی تنظیم نمائید . APIPA ، بطور اتوماتیك یك آدرس IP كلاس B منحصربفرد را به هر یك از ماشین های موجود بر روی شبكه اختصاص خواهد داد . ویژگی فوق در شبكه های بسیار كوچك می تواند تا اندازه ای مفید واقع شود ولی در شبكه های بزرگ امكان پذیر نبوده و دارای كارآئی مناسبی نیست .
در صورتی كه یك سرویس گیرنده مجبور به استفاده از آدرس نسبت داده شده توسط APIPA شده است ( علیرغم وجود یك سرویس دهنده DHCP  در شبكه ) ، دلیل آن می تواند این موضوع باشد كه به درخواست وی برای اختصاص یك آدرس IP توسط سرویس دهنده DHCP پاسخ داده نشده است . عدم پاسخ گوئی به درخواست یك سرویس گیرنده توسط سرویس دهنده DHCP می تواند دلایل متعددی داشته باشد . برای تشخبص علت بروز اینچنین مشكلی می توان بر روی یك و یا چند سرویس گیرنده دیگر متمركز و وضعیت تنظیمات پروتكل TCP/IP آنها را مشاهده نمود ( استفاده از دستور ipconfig/all ) . در صورتی كه سایر سرویس گیرندگان قادر به دریافت یك آدرس IP از سرویس دهنده DHCP می باشند ، می توان این احتمال را كه سرویس دهنده DHCP در انجام وظایف خود با مشكل مواجه شده است را كنار گذاشت و بر روی سرویس گیرنده ای كه قادر به دریافت آدرس IP نمی باشد متمركز گردید .
علت بروز مشكل فوق بر روی یك سرویس گیرنده ممكن است در ارتباط با سخت افزار نصب شده باشد . به عنوان نمونه ممكن است كارت شبكه به درستی نصب نشده باشد و یا درایور آن به درستی انتخاب نشده باشد و یا كابل شبكه به درستی به كارت شبكه متصل نشده باشد و یا سر دیگر كابل به درستی به هاب و یا سوئیچ متصل نشده باشد . عدم تطابق نرخ مبادله اطلاعات اینترفیس كارت شبكه با هاب و یا سوئیچ و یا بروز اشكال در پورت سوئیچ و هاب كه سرویس گیرنده به آن متصل شده است از دیگر عوامل احتمالی بروز مشكل ارتباطی بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده DHCP  است  .
همانگونه كه اشاره گردید با توجه به این كه صرفا" یك سرویس گیرنده دارای مشكل دریافت یك آدرس IP است ، نمی توان سرویس دهنده DHCP را مقصر این كار دانست . به عبارت دیگر ، در صورتی كه سایر سرویس گیرندگان قادر به دریافت موفقیت آمیز آدرس IP باشند قطعا" سرویس دهنده DHCP كار خود را به درستی انجام داده است . در این رابطه یك احتمال وجود دارد كه ممكن است مشكل را به سرویس دهنده DHCP مربوط نماید : عدم وجود آدرس IP كافی به منظور اختصاص به سرویس گیرندگان . در صورت بروز این مشكل ، می بایست حوزه آدرس های IP تعریف شده بر روی سرویس دهنده DHCP افزایش یابد تا سرویس گیرندگان بیشتری بتوانند آدرس IP خود را از آن دریافت نمایند . 

متداولترین مسائل سرویس دهنده DHCP
در صورتی كه چندین سرویس گیرنده دارای مشكل دریافت آدرس IP باشند ، به احتمال زیاد مشكل مربوط به سرویس دهنده DHCP خواهد بود . در چنین مواردی لازم است كه به دقت بررسی شود كه آیا سرویس دهنده DHCP از طریق شبكه قابل دستیابی است ؟ بدین منظور می توان از طریق چندین سرویس گیرنده ، سرویس دهنده DHCP را ping نمود . نتایج حاصل از این كار می تواند به خوبی وضعیت ارتباط با سرویس دهنده DHCP در شبكه را مشخص نماید . 
در صورتی كه سرویس دهنده DHCP قادر به برقراری ارتباط با سایر سرویس گیرندگان موجود در شبكه باشد ، می توان این موضوع را بررسی نمود كه آیا سرویس دهنده DHCP دارای یك آدرس IP سازگار با حوزه تعریف شده است ؟ مثلا" در صورتی كه حوزه تعریف شده در محدوده IP : 192.168.0.1 تا IP : 192.168.0.50  باشد ، سرویس دهنده قادر به اختصاص آدرس های فوق به سرویس گیرندگان نخواهد بود مگر این كه خود دارای یك آدرس ایستا در محدوده فوق نظیر IP : 192.168.0.0  و یا   IP : 192.168.0.51 باشد .
در صورت عدم حل مشكل ، می بایست موارد دیگری را بررسی نمود . مثلا" می بایست اطمینان حاصل نمود كه آیا سرویس دهنده DHCP توسط اكتیو دایركتوری authorized شده است تا بتواند آدرس های IP را اختصاص دهد؟ همچنین ، می بایست فعال بودن حوزه تعریف شده و اجرای سرویس های ضروری بر روی سرویس دهنده DHCP را بررسی نمود .

تناقض (conflict) بین آدرس های IP
یكی دیگر از مسائل در ارتباط با سرویس گیرندگان و سرویس دهنده DHCP ، ایجاد conflict بین آدرس IP سرویس گیرندگان است . در صورتی كه آدرس IP بر روی سرویس گیرندگان به صورت دستی تنظیم شده باشد شاید بتوان خطاء فوق را قابل قبول دانست ، ولی در صورتی كه با صراحت بر روی هر سرویس گیرنده اعلام شده است كه آدرس IP می بایست به صورت پویا و از یك سرویس دهنده DHCP دریافت گردد ، بروز conflict بین آدرس های تخصیص یافته به سرویس گیرندگان در مرحله اول غیرمنطقی بنظر می رسد و پرسش های فراوانی را در ذهن ایجاد می نماید . قبل از هر چیز لازم است به این موضوع اشاره گردد كه در زمان تعریف یك حوزه در سرویس دهنده DHCP ، این مسئولیت سرویس دهنده DHCP است كه این اطمینان را ایجاد نماید كه آدرس های درون حوزه صرفا" به یك سرویس گیرنده در هر لحظه نسبت داده می شوند .
مشكل فوق به دو دلیل زیر ممكن است ایجاد شده باشد :

 • تنظیم دستی آدرس IP بر روی یكی از سرویس گیرندگان : پس از مشخص شدن این موضوع كه كدامیك از سرویس گیرندگان دارای آدرس IP تكراری و مشابه می باشند ، ممكن است با بررسی تنظیمات پروتكل TCP/IPمشاهده گردد كه بر روی یكی از آنها اختصاص آدرس IP به صورت دستی انجام شده است ( آدرسی اختصاص داده شده كه در محدوده حوزه تعریف شده بر روی سرویس دهنده DHCP است ) و بر روی سرویس گیرنده دیگر ، روش دریافت آدرس IP به صورت پویا و از طریق یك سرویس دهنده DHCP تعریف شده است . بدین منظور لازم است محدودیت های لازم در خصوص تغییر پیكربندی پروتكل TCP/IP توسط كاربران اعمال تا از تكرار اینگونه مسائل در شبكه پیشگیری بعمل آید .

 • استفاده از چندین سرویس دهنده DHCP كه حوزه های تعریف شده بر روی آنها دارای نقاط مشترك است . در صورتی كه بر روی یك شبكه صرفا" از یك سرویس دهنده DHCP استفاده می گردد ، شاید هرگز روی این موضوع فكر نكنید كه عامل بروز conflict وجود یك سرویس دهنده DHCP دیگر در شبكه باشد . ولی همواره این احتمال وجود خواهد داشت كه یك سرویس دهنده DHCP ناشناس در شبكه شما نصب و پیكربندی شده باشد كه با سرویس دهنده اصلی DHCP شبكه conflict دارد .
  توجه داشته باشید كه در ویندوز 2000 و 2003 به منظور پیشگیری از بروز اینچنین مسائلی ، می بایست یك سرویس دهنده DHCP توسط اكتیو دایركتوری authorized گردد . صرفا"  پس از انجام این كار است كه سرویس دهنده DHCP قادر به ارائه آدرس های IP به متقاضیان خواهد بود . همانگونه كه اشاره گردید این ویژگی در ارتباط با سرویس دهندگان DHCP مبتنی بر ویندوز صادق است و سرویس دهندگان DHCP كه بر روی سایر سیستم های عامل اجراء می شوند این آزادی عمل را خواهند داشت كه بتوانند آدرس های IP را به سرویس گیرندگان نسبت دهند بدون این كه مجبور باشند توسط اكتیو دایركتوری Authorized شوند.
  مشكل فوق صرفا" به نصب یك سرویس دهنده DHCP دیگر ( نظیر یك سرویس دهنده DHCP بر روی لینوكس )  مربوط نمی شود و این احتمال وجود دارد كه یك دستگاه access point بی سیم و یا روتر باعث بروز اینچنین مشكلی شده باشند . برخی از دستگاه های فوق دارای یك سرویس دهنده DHCP تعبیه شده درون خود می باشند كه عموما" از محدوده آدرس IP : 192.168.0.x تا IP : 192.168.1.x  استفاده می نمایند . در صورتی كه حوزه تعریف شده بر روی اینگونه دستگاه ها مشابه سرویس دهنده DHCP موجود در شبكه باشد ، ممكن است شرایطی بوجود آید كه دو سرویس دهنده DHCP اقدام به ارائه آدرس های IP از یك address poll مشابه و یكسان نمایند .

 خلاصه
در این مطلب اشاره گردید كه یك سرویس دهنده DHCP ممكن است به دلایل متعددی با مشكل مواجه گردد و نتواند خدمات و یا وظایف از قبل تعریف شده خود را در اختیار سرویس گیرندگان قرار دهد . در اكثر موارد ، عدم امكان برقراری ارتباط بین سرویس گیرندگان و سرویس دهنده DHCP و دریافت آدرس IP عامل بروز مشكلات است .


نوع مطلب : آموزش های شبكه، آرشیو اطلاعات......، 
برچسب ها : اشكال زدائی سرویس دهنده DHCP، سرویس دهنده DHCP، عیب یابی سرویس دهنده DHCP،